prof. Piotr Wiland | |
Zaproszenie do udziału w Programie edukacyjnym |
dr Agata Sebastian | |
Analiza przypadków klinicznych |
1.Z. Guła, M. Korkosz | |
1. Łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) 2. ŁZS w aspekcie dermatologicznym |
Zestawy testów | |
Testy dla uczestników programu Cykl testów 1 i 2/2018 |
Ryc. 1. RTG stawów stóp pacjentki
Jakie powinno być dalsze postępowanie w przedstawionym przypadku klinicznym?
Obraz kliniczny choroby jest dość enigmatyczny, ale z drugiej strony stanowi wyzwanie dla lekarza diagnosty, aby pomimo już ustalonego rozpoznania pozostawać dość czujnym i krytycznym. Wiadomo, iż obraz „zaostrzonego ołówka” jest dość typowy dla łuszczycowego zapalenia stawów (ŁZS). W związku z tym należałoby jeszcze raz rozważyć, czy chora spełnia kryteria klasyfikacyjne łuszczycowego zapalenia stawów.
W powszechnym użyciu są kryteria CASPAR (Classification Criteria for Psoriatic Arthritis). Chora spełnia warunki wstępne, czyli stwierdza się zapalenie stawów obwodowych. Ponadto w rodzinie II stopnia pokrewieństwa była łuszczyca (1 pkt), brak czynnika reumatoidalnego (1 pkt) oraz stwierdza się zmiany radiologiczne w stawach stóp (1 pkt). Kryteria CASPAR są spełnione, jeśli suma pkt wynosi co najmniej 3, co ma miejsce w tym przypadku.
U tej samej chorej możemy również dokonać analizy co do spełnienia kryteriów reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). I tak biorąc pod uwagę kryteria z 1987 roku – spełnia ona 4 z 7 kryteriów: sztywność poranna, obrzęk 3 z 14 grup stawów, obrzęk co najmniej 1 z 3 typowych grup stawów rąk oraz symetryczność zmian. Biorąc z kolei pod uwagę kryteria ACR (American College of Rheumatology) z 2010 roku ukierunkowane na wczesne rozpoznawanie RZS, to tu również możemy ustalić rozpoznanie RZS: stwierdzono więcej niż 10 zajętych stawów, w tym więcej niż 1 mały (5 pkt), nieprawidłową wartość CRP (1 pkt), zaś objawy trwały ponad 6 tygodni (1 pkt). Sumarycznie więc uzyskujemy 7 pkt (> 6).
Możemy więc u tej pacjentki z formalnego punktu widzenia rozpoznać zarówno ŁZS, jak i RZS. Chcąc pogłębić jeszcze diagnostykę, można oceniać stawy u tej chorej w badaniu ultrasonograficznym (USG) pod względem zapalenia przyczepów ścięgnistych. Stwierdza się je u ok. 35% chorych na ŁZS, podczas gdy tego zjawiska nie spotyka się w RZS. Oceniać należy w miejscach takich jak rozcięgno podeszwowe, ścięgno Achillesa czy okolica stawu kolanowego. Ponadto w badaniu USG można też dostrzec typowe dla ŁZS zapalenie pochewek ścięgien zginaczy palców (flexor tenosynovitis), które daje nam obraz zapalenia palców (dactylitis). W wątpliwych przypadkach warto też skorzystać z obrazowania rezonansu magnetycznego (MRI, magnetic resonance imaging); przykładowo opisuje się, iż bardziej typowy dla ŁZS jest obrzęk szpiku w pobliżu przyczepów ścięgien, zaś w RZS – bliżej przyczepu torebki stawowej.
Należy też ocenić stężenie kwasu moczowego, choć płeć żeńska oraz młody wiek są raczej nietypowe dla dny moczanowej.
Klasyczne leki modyfikujące (metotreksat i leflunomid), jak również inhibitory przeciwko czynnikowi martwicy nowotworu (TNF, tumor necrosis factor) czy tofacytynib są zarejestrowane zarówno w leczeniu RZS, jak i ŁZS. Istnieją jednak pewne odmienności w terapii. Przykładowo: w leczeniu ŁZS (w odróżnieniu od RZS) nie jest zarejestrowany tocylizumab – i odwrotnie: nie warto podawać u chorych na RZS (w odróżnieniu od ŁZS) leków z grupy inhibitorów interleukiny 17 (IL-17), jak sekukinumab. Lek ten (sekukinumab) ostatnio został wprowadzony do programu lekowego ŁZS.
Stąd też warto próbować różnicować te dwie jednostki chorobowe, szczególnie w sytuacji, gdy nie mamy odpowiedzi klinicznej na stosowane leczenie. Chciałbym też zauważyć, iż sytuacje kliniczne, w których chora czy chory może spełniać kryteria obu jednostek klinicznych, nie są odosobnione, zatem proces diagnostyczny powinien być dopasowany do zmieniającego się obrazu klinicznego.
Piśmiennictwo:
Merola J.F., Espinoza L.R., Fleischmann R. Distinguishing rheumatoid arthritis from psoriatic arthritis. RMD Open 2018, 4: e000656.
Wiland P., Szepietowski J., Matusiak Ł. i wsp. Łuszczycowe zapalenie stawów. Podejście interdyscyplinarne. Content Ed Net, Warszawa 2013.
Ryc. 1. Wskaźnik PASI do oceny nasilenia łuszczycy skóry
Tab. 1. Kryteria klasyfikacyjne łuszczycowego zapalenia stawów – CASPAR
Kryterium duże Zapalenie stawu lub stawów obwodowych, lub osiowych, bądź zapalenie przyczepów ścięgnistych |
Kryteria małe:
- w chwili badania zmiany skóry nieowłosionej lub owłosionej określone przez specjalistę jako zmiany łuszczycowe - łuszczyca w wywiadzie - wywiad rodzinny łuszczycy u krewnego I lub II stopnia 2. Dystroficzne zmiany łuszczycowe paznokci stwierdzone u chorego 3. Ujemny wynik oznaczenia czynnika reumatoidalnego (RF) 4. Dactylitis stwierdzone w badaniu lub w wywiadzie 5. Radiologiczne dowody kostnienia wzdłuż brzegów stawów rąk lub stóp |
Ustalenie rozpoznania wymaga spełnienia kryterium dużego i trzech lub więcej kryteriów małych |
Ryc. 2. Zapalenie ścięgna Achillesa
Czy u chorej istnieje w chwili obecnej możliwość leczenia innymi lekami biologicznymi o innym mechanizmie działania niż blokowanie cząsteczki TNF-α?
Tak, w chwili obecnej na rynek zostały wprowadzone leki o innym mechanizmie działania, które możemy stosować zarówno w łuszczycowym zapaleniu stawów, jak i łuszczycy plackowatej. Przykładem takiego leku jest sekukinumab
OPRACOWANIE PRZYPADKU KLINICZNEGO:
Dr n. med. Agata Sebastian, dr med. Patryk Woytala
Klinika Reumatologii
i Chorób Wewnętrznych
Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
we Wrocławiu
ODPOWIEDZI EKSPERTA:
prof. dr hab. med. Piotr Wiland
Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych
UM we Wrocławiu
Tekst ukazał się w: „Przegląd Reumatologiczny” 2018; nr 2
1) łuszczyca plackowata o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego u dorosłych, którzy spełniają kryteria rozpoczęcia leczenia ogólnego,
2) łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) o aktywnej postaci u dorosłych, u których odpowiedź na wcześniej podane leki modyfikujące była niewystarczająca; u tych chorych sekukinumab może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z metotreksatem,
3) zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) o aktywnej postaci u dorosłych, u których odpowiedź na leczenie niekonwencjonalne była niewystarczająca.
Zaleca się podawanie leku w dawce 150 mg lub 300 mg w zależności od rozpoznania i sytuacji klinicznej, w następujących odstępach czasowych: w tygodniu 0, 1, 2, 3, 4, a następnie stosuje się comiesięczne dawki podtrzymujące. W ciągu roku kalendarzowego chory powinien otrzymać łącznie 16 podań leku (nie można liczyć dokładnie według tygodni, gdyż po 4. tygodniu pomiędzy dawkami wynosi pełen miesiąc, a nie 4 tygodnie).
Dawkę 300 mg (2 wstrzyknięcia podskórne ampułki po 150 mg) podaje się w następujących sytuacjach klinicznych:
1) łuszczyca plackowata o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego,
2) łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), w którym jednocześnie stwierdza się zmiany łuszczycowe o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego,
3) łuszczycowe zapalenie stawów bez zmian skórnych, ale z niewystarczającą odpowiedzią na leki anty-TNF.
Dawkę 150 mg (1 wstrzyknięcie podskórne ampułki 150 mg) podaje się w następujących sytuacjach klinicznych:
1) łuszczycowe zapalenie stawów, w innych sytuacjach niż wymienionych przy dawkowaniu 300 mg,
2) zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK).
Wynika więc z tych zapisów ChPL, iż w przypadku konieczności wycofania inhibitorów czynnika martwicy nowotworu (TNF, tumor necrosis factor) u chorego na ŁZS (bez jednoczesnych zmian skórnych) z powodu objawów niepożądanych – zanim jeszcze można ocenić, czy terapia jest skuteczna (zwykle w ciągu pierwszych 3 miesięcy) – można zastosować sekukinumab w dawce 150 mg; podobnie można podawać sekukinumab w ŁZS (bez zmian skórnych) w dawce 150 mg, o ile jest to pierwszy lek biologiczny.
Na chwilę obecną sekukinumab nie jest zarejestrowany w spondyloatropatii nieradiologicznej, gdyż jest wciąż oceniany w badaniach klinicznych.
Od 1 listopada 2018 roku sekukinumab można podawać również w programie lekowym ciężkiej, aktywnej postaci ZZSK (załącznik B36) oraz ŁZS o przebiegu agresywnym (załącznik B35). Należy go podawać zgodnie z dawkowaniem określonym w aktualnej ChPL z uwzględnieniem rekomendacji EULAR/ASAS (w przypadku ZZSK) czy rekomendacji EULAR/GRAPPA/ASAS (ŁZS). Program lekowy nie precyzuje kolejności podawania leków, stąd też sekukinumab może być podawany jako lek pierwszej, drugiej czy trzeciej linii, zaś kwalifikacja chorego do drugiego leku i kolejnych w ramach programu lekowego nie wymaga zgody Zespołu Koordynacyjnego, jeśli jest zgodna z opisem programu.
W ChPL dostępne dane wskazują, że odpowiedź kliniczną zazwyczaj uzyskuje się w ciągu 16 tygodni leczenia i należy rozważyć jego przerwanie u pacjentów, którzy nie wykazują odpowiedzi do 16. tygodnia. Ten zapis był podstawą dla wprowadzenia w obecnym kształcie programu lekowego B36 i B35 formuły, aby pierwsza ocena częściowej skuteczności sekukinumabu była wykonana po 4 miesiącach (+/- 14 dni), zaś kolejna po 7 miesiącach (+/- 28 dni) pod względem uzyskania co najmniej niskiej aktywności choroby. Jest to odmienne od monitorowania w przypadku inhibitorów TNF, gdzie taka ocena odbywa się odpowiednio po 3 miesiącach (+/- 14 dni) i po 6 miesiącach (+/- 28 dni).
Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego zapis ten powinien być zmieniony i ujednolicony do odstępów czasowych obowiązujących dla inhibitorów TNF. Stąd należy śledzić możliwe wersje programów lekowych w tych dwóch wskazaniach, bo aktualny zapis może ulec zmianie.
Należy zwrócić uwagę przy lekturze ChPL sekukinumabu jeszcze na pewne kwestie. Nie ma konieczności dostosowania dawki leku u osób w wieku > 65 lat. Obecnie nie można podać zaleceń dotyczących dawkowania przy zaburzeniach czynności nerek czy wątroby. Należy jednak się spodziewać, iż wydalanie immunoglobuliny typu G (IgG) z moczem w postaci niezmienionej będzie pozbawione istotnego znaczenia. Nie ma też dostępnych danych dotyczących bezpieczeństwa tego leku u osób < 18. r.ż.
Co do przeciwwskazań – to dotyczą one ciężkich reakcji nadwrażliwości na substancję czynną czy substancji pomocniczych oraz klinicznie istotnych zakażeń (np. czynnej gruźlicy). Należy też zachować ostrożność u chorych z przewlekłymi lub nawracającymi zakażeniami w wywiadzie. U pacjentów z utajonym zakażeniem gruźlicą (np dodatnim testem Quantiferon) należy rozważyć leczenie przeciwgruźlicze przed rozpoczęciem terapii sekukinumabem. Należy też zachować ostrożność przy podawaniu leku u chorych na nieswoiste zapalenia jelit, gdyż zgłaszano przypadki nowych zachorowań lub zaostrzeń tych chorób.
Podsumowując: sekukinumab jest pierwszym lekiem biologicznym o innym mechanizmie działania niż inhibitory TNF, zarejestrowanym w ZZSK i stanowiącym korzystną opcję terapeutyczną w tej grupie chorych. Z kolei w łuszczycowym zapaleniu stawów i łuszczycy plackowatej sekukinumab stanowi dobrą alternatywę względem innych leków biologicznych – zarówno jako lek pierwszej, jak i kolejnej linii leczenia.
Piśmiennictwo
The role of secukinumab in the treatment of psoriatic arthritis and ankylosing spondylitis. Garcia-Montoya L, Marzo-Ortega H. Ther Adv Musculoskelet Dis. 2018 Sep 6;10(9):169-180. doi: 10.1177/1759720X18787766. eCollection 2018 Sep. Review.
Secukinumab: a review of the anti-IL-17A biologic for the treatment of psoriasis. Frieder J, Kivelevitch D, Menter A. Ther Adv Chronic Dis. 2018 Jan;9(1):5-21.
Comparative effectiveness of abatacept, apremilast, secukinumab and ustekinumab treatment of psoriatic arthritis: a systematic review and network meta-analysis. Kawalec P, Holko P, Moćko P, Pilc A. Rheumatol Int. 2018 Feb;38(2):189-201.
Secukinumab in the treatment of psoriatic arthritis: efficacy and safety results through 3 years from the year 1 extension of the randomised phase III FUTURE 1 trial. Mease PJ, Kavanaugh A, Reimold A, Tahir H, Rech J, Hall S, Geusens P, Pellet P, Delicha EM, Mpofu S, Pricop L. RMD Open. 2018 Aug 13;4(2):e000723. doi: 10.1136/rmdopen-2018-000723
prof. dr hab. med. Piotr Wiland
Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych
UM we Wrocławiu
Tekst ukazał się w: „Przegląd Reumatologiczny” 2018; nr 2
Tekst ukazał się w: „Przegląd Reumatologiczny” 2018; nr 1
Zapraszamy do lektury kolejnych przypadków klinicznych opisanych w pozostałych cyklach edukacyjnych z reumatologii.
Nasz serwis internetowy używa plików Cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień dla plików Cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w Polityce plików Cookies.