![]() | prof. Piotr Wiland |
Zaproszenie do udziału w Programie edukacyjnym |
![]() | dr Agata Sebastian |
Analiza przypadków klinicznych |
![]() | 1.Z. Guła, M. Korkosz |
1. Łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) 2. ŁZS w aspekcie dermatologicznym |
![]() | Zestawy testów |
Testy dla uczestników programu Cykl testów 1 i 2/2018 |
Prof. UM Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych UM w Poznaniu
Wstęp
Diagnostyka laboratoryjna układowych chorób tkanki łącznej opiera się głównie na stwierdzeniu cech przewlekłego procesu zapalnego tkanki łącznej i obecności autoprzeciwciał w płynach ustrojowych, tj. surowicy krwi i płynach wysiękowych. Szczególnie dotyczy to au- toprzeciwciał: czynnika reumatoidalnego (ang. rheumatoid factor, RF), przeciwciał przeciwjądrowych (ang. anti-nuclear antibodies, ANA), przeciwciał reagujących z cyklicznym cytrulinowanym peptydem (ang. anti-cyclic citrullinated peptide antibodies, aCCP) i in., a także cech laboratoryjnych przewlekłego procesu zapalnego, takich jak wzrost odczynu Biernackiego (OB) i stężenia białka C-reaktywnego (ang. C-reactive protein, CRP). Istotną rolę odgrywa też badanie antygenów zgodności tkankowej, głównie HLA- -B27. Dodatkowo duże znaczenie dla rozpoznania ma ocena histopatologiczna wycinków tkanek oraz badanie płynu stawowego.
Postępowanie diagnostyczne u osób z podejrzeniem choroby reumatycznej
U chorego z podejrzeniem choroby reumatycznej należy zlecić badania podstawowe. Obejmują one ocenę: OB, CRP, morfologii krwi, rozmazu krwi obwodowej, stężenia kreatyniny, aktywności enzymów: kinazy fosfokreatynowej (ang. creatine phosphokinase, CPK), aminotransferazy asparaginianowej (ang. aspartate aminotransferase, AspAT), aminotransferazy alaninowej (ang. alani- ne aminotransferase, AlAT), aldolazy, dehydrogenazy mleczanowej (ang. lactate dehydrogenase, LDH), a także badanie ogólne moczu. Badania te powinien wykonać lekarz POZ.
Istotą układowych chorób tkanki łącznej jest przewlekły proces zapalny charakteryzujący się okresami zaostrzeń i remisji. Parametr odzwierciedlający aktywność procesu zapalnego to OB, czyli szybkość opadania krwinek czerwonych. Jest ona w niemal wszystkich chorobach reumatycznych przyspieszona – co wiąże się m.in. z hipergammaglo-bulinemią, stwierdzaną w prawe wszystkich chorobach autoimmunologicznych, a wynikającą z nadprodukcji autoprzeciwciał oraz niedokrwistości chorób przewlekłych. Przykładowo w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) przy znacznej aktywności procesu zapalnego wartość OB może być nawet trzycyfrowa. Ponadto szybkość opadania krwinek czerwonych jest zwykle przyspieszona u chorych na zespół suchości – w związku z poliklonalną aktywacją limfocytów B, a także w polimialgii reumatycznej, w zapaleniach naczyń, w zapaleniu wielomięśniowym oraz w chorobie Stilla osób dorosłych. W tab. 1 zamieszczono wybrane choroby, w których przebiegu stwierdza się zmiany wartości OB.
Drugim, dodatkowym wskaźnikiem aktywności procesu zapalnego, który zwykle koreluje z wartościami OB, jest CRP. W tab. 2 przedstawiono jednostki chorobowe przebiegające ze wzrostem stężenia CRP.
Morfologia krwi obwodowej
W przebiegu chorób reumatycznych stwierdza się zwykle niedokrwistość. Najczęściej jest to niedokrwistość przewlekłych chorób zapalnych (tab. 3), stwierdzana w przebiegu RZS, ZZSK i in., oraz niedokrwistość autoimmunohemolityczna, głównie u chorych na to- czeń rumieniowaty układowy (ang. systemic lupus erythematosus, SLE) i in. Ponadto z uwagi na stosowane leki (sulfasalazynę, metotreksat) oraz na przewlekły proces zapalny obserwuje się cechy niedokrwistości megaloblastycznej, wynikające z niedoboru kwasu foliowego i/lub witaminy B12. Zwykle jednak obserwuje się cechy niedokrwistości mieszanej, będącej wynikiem złożonego procesu zapalnego w przebiegu chorób reumatycznych.
Leukopenia (< 4000/μl) występuje w przebiegu tocznia rumie- niowatego układowego, zespołu Felty’ego, w początkowym okresie zespołu suchości oraz u chorych leczonych preparatami immuno- supresyjnymi (takimi jak cyklofosfamid, metotreksat, lef lunomid, azatiopryna). U chorych na toczeń rumieniowaty układowy w rozma- zie krwi obwodowej stwierdza się limfocytopenię. Natomiast leuko- cytozę (> 10 000/μl) obserwuje się m.in. w przebiegu postaci układo- wej młodzieńczego przewlekłego zapalenia stawów, choroby Stilla osób dorosłych, zapalenia wielomięśniowego, napadu dny moczanowej, guzkowego zapalenia tętnic, zespołu Churga-Strauss; w tym ostatnim przypadku w rozmazie przeważają granulocyty kwaso- chłonne (eozynofilia).
Małopłytkowość (< 15 000/μl)
stwierdza się przebiegu w tocznia rumieniowatego układowego i zespołu Felty’ego oraz w przypadkach niepożądanego działania leków immunosupresyjnych (metotreksat, leflunomid, cyklofosfamid, azatiopryna, cyklosporyna A i in.). Z kolei nadpłytkowość (> 400 000/ μl) najczęściej obserwuje się przy obecności przewlekłego procesu zapalnego, tj. w reumatoidalnym zapaleniu stawów, guzkowym zapaleniu tętnic i zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa oraz innych chorobach reumatycznych o przewlekłym przebiegu.
Wzrost aktywności enzymów mięśniowych: CPK, aldolazy i LDH, a także stężenia kreatyniny stwierdza się w zapaleniu wielomięśniowym, mieszanej chorobie tkanki łącznej oraz w innych chorobach, w których obecne są zmiany zapalne w obrębie mięśni. Wzrost stęże- nia kreatyniny jest wykładnikiem zajęcia nerek w przebiegu chorób reumatycznych, wynikającego z odkładania się kompleksów immunologicznych i złogów amyloidu, oraz niepożądanego działania leków, głównie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
Natomiast w rozdziale elektroforetycznym białek surowicy krwi prawie we wszystkich chorobach reumatycznych obserwuje się wzrost stężenia alfa2- i gamma-globulin.
Najczęściej stwierdzane odchylenia w badaniu ogólnym moczu to białkomocz oraz obecność wyługowanych erytrocytów w osadzie mo- czu, będące wykładnikiem uszkodzenia kłębuszków nerkowych przez kompleksy immunologiczne lub autoprzeciwciała oraz odkładający się amyloid.
U chorego, u którego stwierdza się cechy układowe choroby tkanki łącznej, aby potwierdzić rozpoznanie, należy wykonać badania na obecność autoprzeciwciał w płynach ustrojowych. Poniżej omówiono autoprzeciwciała najczęściej występujące w przebiegu chorób reumatycznych.
Autoprzeciwciała
Czynnik reumatoidalny jest autoprzeciwciałem, najczęściej klasy IgM, skierowanym przeciw immunoglobulinie klasy G (IgG), będącej antygenem.
W surowicy 85% chorych na reumatoidalne zapalenie stawów stwierdza się czynnik reumatoidalny klasy M. U pozostałych 15% czynnik reumatoidalny występuje w klasie G (IgG) lub A (IgA) i oznaczyć go można metodą ELISA oraz nefelometryczną. Najwcześniej u chorych na RZS stwierdza się RF w płynie stawowym, w drugiej kolejności w surowicy krwi. Czynnik reumatoidalny IgM najczęściej jest także obecny w surowicy chorych
na zespół suchości czy zespół nakładania (RZS i toczeń rumieniowaty układowy) oraz w nielicznych przypadkach tocznia rumieniowatego układowego. W tab. 4 przedstawiono jednostki chorobowe, w przebie- gu których stwierdza się RF. Obecnie w rozpoznawaniu wczesnego RZS wykorzystuje się przeciwciała aCCP. Są one uważane za wczesny marker choroby.
Czynnika reumatoidalnego nie stwierdza się w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, zespole Reitera i innych spondyloartropatiach seronegatywnych. U tych chorych wykazuje się, zwykle testem mikrocytotoksyczności lub testami genetycznymi, obecność antygenu zgodności tkankowej HLA-B27. Antygen ten występuje u ok. 90% chorych na ZZSK, zespół Reitera czy reaktywne zapalenie stawów. Jest on także obecny u 8–10% zdrowej populacji.
Przeciwciała przeciwjądrowe są autoprzeciwciałami reagującymi ze stałymi i rozpuszczalnymi antygenami jądra komórkowego (ang. extractable nuclear antigens, ENA). Metoda najczęściej wykorzystywana do oceny ANA to immunofluorescencja pośrednia (ang. indirect immunofluorescence, IIF). Posługując się tą metodą, można wykazać liczne przeciwciała przeciwjądrowe reagujące z różnymi antygenami. Z tego powodu IIF jest wykorzystywana jako badanie wstępne, stwierdzające jedynie obecność autoprzeciwciał.
Jako źródła antygenów używane są skrawki wątroby małpy lub gryzoni (szczura), linia komórkowa HEp-2, wiciowiec Crithidium luciliae oraz granulocyty obojętnochłonne. Obecnie najczęściej stosuje się linię komórkową HEp-2. Komórki te pochodzą z ludzkiego nowotworu nabłonkowego krtani. Charakteryzują się dużym jądrem komórkowym i stosunkowo niewielką cytoplazmą. Dzięki intensywnej proliferacji komórek linii HEp-2 stwierdza się dodatkowo wiele przeciwciał, które reagują tylko z antygenami pojawiającymi się w trakcie podziału komórki.
Metoda IIF z użyciem komórek HEp-2 jest czuła i pozwala wykazać więcej swoistych autoprzeciwciał niż metoda z wykorzystaniem skrawków wątroby (obecnie rzadko stosowana). W mikroskopie fluorescencyjnym obserwuje się świecenie jądra, jąderek, wrzeciona podziałowego i cytoplazmy komórek HEp-2.
Wykorzystując komórki HEp-2, można stwierdzić metodą IIF 5 typów świecenia jądra komórkowego (wzorów fluorescencji): typ homogenny, obwodowy, plamisty, jąderkowy oraz centromerowy. Obwodowy i homogenny typ świecenia obserwuje się najczęściej u chorych na toczeń rumieniowaty układowy, jąderkowy zaś u chorych na twardzinę układową. Plamisty typ świecenia nie jest charakterystyczny dla żadnej z chorób tkanki łącznej.
Ponadto przy użyciu metody IIF można wykazać przeciwciała przeciw histonom. Obserwuje się je u chorych na toczeń indukowany lekami oraz na reumatoidalne zapalenie stawów.
Wiciowiec Crithidium luciliae jest kolejnym źródłem antygenu wykorzystywanym w metodzie IIF. Pierwotniak ten posiada kinetoplast, w którym znajduje się dwuniciowe (natywne) DNA (ds-DNA). Z tego po- wodu używa się go do oceny obecności przeciwciał przeciw ds-DNA.
Stwierdzenie przeciwciał przeciwjądrowych o plamistym typie świecenia wymaga oceny przeciwciał przeciw rozpuszczalnym antygenom jądra komórkowego. Do tego celu można wykorzystać metodę ELISA lub Immunodot.
W surowicy osób z chorobami reumatycznymi występują m.in. przeciwciała przeciw Sm, RNP, SS-A/ Ro, SS-B/La, Scl-70, Jo-1, PCNA i in.
• Przeciwciała przeciw Sm są swoiste dla tocznia rumieniowatego układowego. Pojawiają się jedynie u 30% chorych. Antygen Sm to kompleks rybonukleoproteinowy, w skład którego wchodzi jedno z małych jądrowych RNA (snRNA).
• Przeciwciała przeciw RNP występują głównie w mieszanej chorobie tkanki łącznej. Mogą być także obecne w surowicy 40% chorych na toczeń rumieniowaty układowy.
• Przeciwciała przeciw SS-A/Ro reagują najczęściej z kompleksem, w skład którego wchodzi YRNA (hY1RNA) i białko o masie 60 kD. Tego typu przeciwciała występują
u 30% chorych na toczeń rumieniowaty układowy, są odpowiedzialne za wrodzony blok serca u noworodków matek chorych na toczeń rumieniowaty układowy oraz za toczeń noworodków. Przeciwciała przeciw SS-A oraz przeciw SS-B stwierdza się w surowicy chorych na wtórny zespół suchości.
Przeciwciała przeciw SS-B/La skierowane są przeciw antygenowi składającemu się z białka 46 kD i Y5 RNA. Przeciwciała te stwierdza się u 70–85% chorych na pierwotny zespół suchości. Rzadko można je wykazać także w mieszanej chorobie tkanki łącznej i twardzinie układowej.
Przeciwciała przeciw Scl-70 reagują z topoizomerazą I DNA. Obecne są głównie w surowicy 75% chorych na twardzinę układową.
Przeciwciała przeciw PM/Scl. Występują u 70% chorych na zapalenie wielomięśnioiwe lub skórno-mięśniowe oraz twardzinę układową.
Przeciwciała przeciw centromerom B. Obserwuje się je u chorych na twardzinę układową.
Przeciwciała przeciw PCNA stwierdza się u 3% chorych na toczeń rumieniowaty układowy.
Przeciwciała przeciw Jo-1 reagują z syntetazą histydylo-tRNA. Występują w zapaleniu wielomięśniowym.
Przeciwciała przeciw rybosomalnemu białku P. Obecne są u osób chorych na toczeń rumieniowaty układowy z zajęciem układu nerwowego.
Istotną rolę w diagnostyce chorób tkanki łącznej mają przeciwciała reagujące z DNA.
Wyróżnia się trzy typy przeciwciał przeciw DNA:
(1) przeciwciała przeciw dwuniciowemu DNA (ds-DNA),
(2) przeciwciała przeciw jednoniciowemu DNA (ss-DNA),
(3) przeciwciała reagujące z ds-DNA i ss-DNA.
Przeciwciała przeciw ds-DNA są obecne u chorych na toczeń rumieniowaty układowy, szczególnie u tych z zajęciem nerek (lupus nephritis). Mają one również znaczenie rokownicze oraz służą do oceny aktywności choroby.
Miano przeciwciał przeciwjądrowych oznaczane metodą IIF na wątrobie u osób zdrowych wynosi 1/20, u 1% może sięgać 1/160. Natomiast gdy zastosuje się linię ko- mórkową HEp-2, miano u 1% osób zdrowych może wynosić 1/320. Niskie wartości miana przeciwciał przeciwjądrowych z reguły są wynikiem podeszłego wieku, utajonych zakażeń, zapalnych chorób wątroby lub stosowanych leków (takich jak prokainamid, inhibitory TNF-α [in- fliksymab]).
Wśród wymienionych rodzajów autoprzeciwciał jedynie miano przeciwciał przeciw ds-DNA ma znaczenie kliniczne. Jego wzrost stwierdzono w ostrej fazie tocznia rumieniowatego układowego. Nato- miast spadek stężenia składowych C3 i C4 dopełniacza równoczesny ze wzrostem miana ds-DNA przemawia za zaostrzeniem objawów choroby w ciągu 7 tygodni. Nie świadczy jednak o stopniu uszkodzenia narządów miąższowych.
Znaczenie kliniczne omawianych autoprzeciwciał jest różne. Zostały one podzielone na grupę przeciwciał o wysokiej swoistości i przeciwciała nieswoiste.
Do grupy o wysokiej swoistości należą przeciwciała przeciw ds-DNA i Sm, swoiste dla tocznia rumieniowatego układowego, przeciw centromerom – dla zespołu CREST (C – calcinosis, R – objaw Raynauda, E – esophagus,
zaburzenia połykania, S – skle- rodaktylia, T – teleangiektazje), przeciw Scl-70 – specyficzne dla twardziny układowej, przeciw Jo-1 – dla zapalenia wielomięśniowego. Wreszcie przeciwciała przeciw SS-B są wysoce swoiste dla pierwotnego zespołu suchości, a przeciwciała przeciw RNP – dla mieszanej choro- by tkanki łącznej (ang. mixed connec- tive tissue disease, MCTD). Natomiast do grupy przeciwciał nieswoistych należą przeciwciała przeciw SS-A, które stwierdza się w pierwotnym zespole suchości, toczniu rumie- niowatym układowym, toczniu skórnym, wrodzonym niedoborze dopełniacza (65%), zespole nakła- dania (toczeń rumieniowaty układo- wy/zespół suchości) (100%) i toczniu noworodków z całkowitym blokiem serca. Należą tu również przeciw- ciała reagujące z histonami, które występują w toczniu indukowanym lekami (100%), toczniu rumieniowa- tym układowym, zespole Felty’ego, młodzieńczym idiopatycznym zapa- leniu stawów.
Poza znaczeniem diagnostycz- nym oraz w monitorowaniu ak- tywności choroby przeciwciała przeciwjądrowe mają znaczenie prognostyczne. W pierwotnym zespole suchości obecność prze- ciwciał przeciw SS-A i SS-B wska- zuje na możliwość wystąpienia objawów neurologicznych i skór- nych oraz zajęcia narządów miąż- szowych. Natomiast w twardzinie układowej obecność przeciwciał przeciwcentromerowych oznacza dobre rokowanie. Z kolei pojawie- nie się przeciwciał przeciw Scl-70 w zespole CREST przemawia za złym rokowaniem. Niskie miano przeciwciał ds-DNA i wysokie mia- no przeciwciał przeciw histonom świadczą o dobrym rokowaniu (to- czeń indukowany lekami).
Ostatnim często używanym źródłem antygenu są granulocyty obojętnochłonne. Dzięki nim moż- na wykazać przeciwciała reagujące z jądrem granulocytów obojętno- chłonnych (ang. granulocyte-specific antinuclear antibodies, GS-ANA) oraz z cytoplazmą tych komórek (ang. anti-neutrophil cytoplasmic antibo- dies, ANCA). Granulocytospecyficz- ne przeciwciała przeciwjądrowe swoiście wiążą się tylko z jądrem granulocytów obojętnochłonnych. Ich obecność wykazano w zespole Felty’ego oraz w młodzieńczym idio- patycznym zapaleniu stawów. Nato- miast przeciwciała ANCA stwierdza się głównie w przebiegu zapaleń na-
czyń (vasculitis). Wyróżnia się 2 typy ANCA: pierwszy, cytoplazmatyczny (c-ANCA), swoisty dla ziarniniako- watości z zapaleniem naczyń (daw- na nazwa: ziarniniak Wegenera), w której występują przeciwciała swoiście reagujące z proteinazą-3, i drugi, okołojądrowy (p-ANCA) – w tym przypadku obserwuje się autoprzeciwciała reagujące z mie- loperoksydazą (microscopic polyarte- ritis oraz gwałtownie postępujące kłębuszkowe zapalenie nerek) lub katepsyną G (colitis ulcerosa). Miano przeciwciał c-ANCA odzwierciedla aktywność choroby oraz służy do monitorowania efektu leczenia.
Ostatnio coraz więcej uwagi po- święca się przeciwciałom przeciw- fosfolipidowym, a w szczególności przeciwkardiolipinowym i przeciw β2-glikoproteinie-I. Przeciwciała przeciwkardiolipinowe (Pk) należą do grupy przeciwciał reagujących nie tylko z kardiolipiną, lecz również z fosfolipidami o ujemnym ładunku. Metodą stosowaną do wykrycia Pk klasy M i G (IgM, IgG) jest immuno- enzymatyczny test ELISA. Przeciw- ciała przeciwkardiolipinowe i prze- ciw β2-glikoproteinie I występują w pierwotnym zespole antyfosfolipi- dowym oraz w toczniu rumieniowa- tym układowym. Ich obecność wiąże się z nawracającymi poronieniami, zatorami żylnymi i/lub tętniczymi oraz małopłytkowością. Antyko- agulant toczniowy uważany jest obecnie za nieswoisty dla tej choro- by. W przeszłości, gdy nie dyspono- wano innymi metodami oznaczania przeciwciał antyfosfolipidowych, był on markerem choroby.
Badanie histopatologiczne
Kolejnym badaniem diagnostycz- nym w chorobach tkanki łącznej jest ocena mikroskopowa wycinków tkanek. Najczęściej potwierdza ona rozpoznanie.
Zwykle badanie to wykonuje się u chorych z podejrzeniem tocznia rumieniowatego układowego, twar- dziny układowej, eozynofilowego zapalenia powięzi, zapalenia wie- lomięśniowego, zapalenia skórno- mięśniowego, guzkowego zapalenia tętnic, zapalenia tkanki tłuszczowej (panniculitis) i in.
W przebiegu tocznia rumienio- watego układowego na granicy skórno-naskórkowej mogą odkładać się immunoglobuliny, także w obrę- bie skóry niezmienionej chorobowo.
Wykrywa się je za pomocą techniki immunofluorescencji bezpośred- niej na zamrożonych skrawkach skóry. Tego typu złogi stwierdza się u 50% chorych. U chorych na toczeń rumieniowaty układowy, u których występują kliniczne objawy zajęcia nerek, wykonuje się biopsję nerki. Jest ona konieczna dla ustalenia ro- dzaju zmian histologicznych, a co za tym idzie, zastosowania właści- wego leczenia.
U chorych z podejrzeniem twardziny układowej wykonu- je się biopsję skóry. Stwierdza się wówczas: zanik naskórka, zanik przydatków skóry, zwiększenie liczby zbitych włókien kolageno- wych oraz hialinizację i włóknienie tętniczek. W każdym przypadku podejrzenia zapalenia wielomięś- niowego lub skórno-mięśniowego należy wykonać biopsję mięśnia naramiennego lub czworogłowe- go uda. Wykazuje ona miejscowe lub rozlane zwyrodnienie włókien mięśniowych ich zasadochłonność, centralne ułożenie jąder, martwicę całych włókien mięśniowych lub ich części, nacieki zapalne z lim- focytów w przestrzeniach między włóknami mięśniowymi. Zmiany w obrębie skóry wykazują nieswo- iste cechy podostrego stanu zapal- nego z różnie nasilonym obrzękiem i naciekami komórkowymi.
Podejrzenie guzkowego zapale- nia tętnic wymaga badania histo- patologicznego mięśnia brzucha- tego łydki. Obraz mikroskopowy jest znamienny i stanowi podstawę rozpoznania. W obrębie błony środ- kowej średnich tętnic stwierdza się ogniska martwicy i zwyrodnie- nia włóknikowatego, z obecnością nacieków z granulocytów obojęt- nochłonnych i kwasochłonnych. Błona wewnętrzna w naczyniach bardziej uszkodzonych ulega zgru- bieniu, a później występują zmiany zakrzepowe. W wyniku martwicy błony środkowej mogą powstać tęt- niakowate rozszerzenia ścian tętnic, które są obecne tylko w średnich tętnicach. Okresem zejściowym jest rozplem fibroblastów. Można także wykonać badanie immunofluore- scencyjne, które czasem wykazuje odkładanie się kompleksów HBVAg w uszkodzonych naczyniach.
Analiza płynu stawowego
Badanie płynu stawowego stanowi podstawę rozpoznania wielu chorób reumatycznych. Pozwala ono na wykazanie niezapalnego lub zapalnego charakteru płynu stawowego, co ma istotne znaczenie dla roz- poznania poszczególnych chorób reumatycz- nych. Do zapalnych chorób stawów zalicza się reumatoidalne zapalenie stawów i spondylo- artropatie seronegatynwne (zesztywniające zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie sta- wów oraz reaktywne zapalenie stawów). Do niezapalnych chorób stawów należą choroba zwyrodnieniowa stawów i choroby metabo- liczne (np. ochronoza i in.).
Wskazaniem do pobrania i oceny płynu stawowego jest jego zwiększona ilość stwier- dzana palpacyjnie w stanach wymagających postępowania diagnostycznego lub oceny prze- biegu choroby. Bezwzględnym wskazaniem do pobrania płynu jest podejrzenie zapalenia stawu spowodowanego zakażeniem bakteryj- nym lub związanego z obecnością kryształów. Płyn pobrany w większej ilości dzieli się na części przeznaczone do poszczególnych badań. Pierwszą część, pobraną do jałowej strzykaw- ki, należy bezpośrednio przekazać do pracowni bakteriologicznej. Pozostałą ilość dzieli się na dwie równe części; do jednej z nich dodaje się antykoagulant (heparynę).
Badanie płynu rozpoczyna się od pomiaru jego objętości oraz oceny cech fizykochemicz- nych: określenia barwy i przejrzystości, a tak- że stwierdzenia obecności form upostaciowio- nych, np. ciał ryżowych i fragmentów tkanek.
W płynie bez dodatku antykoagulantu wykonuje się próbę Ropesa i pomiar lepkości metodą długości tworzonej nici. Natomiast w części z dodatkiem antykoagulantu przed odwirowaniem płynu ocenia się: liczbę ko- mórek, gęstość i lepkość metodą Ostwalda. W supernatancie płynu stawowego prze- prowadza się oznaczenia biochemiczne, se- rologiczne i enzymatyczne. Największą rolę odgrywa określenie stężenia białka, glukozy i lipidów oraz wykrycie czynnika reumato- idalnego i przeciwciał przeciwjądrowych. Osad płynu stawowego wykorzystuje się do oceny obecności kryształów i amyloidu oraz wykonania rozmazu służącego do określenia cech morfologicznych komórek.
Zależnie od wyników badania płynu wy- różnia się 3 jego typy: niezapalny, zapalny i septyczny (tab. 5).
Typ I – niezapalny płyn stawowy
Płyn przejrzysty, o żółtej barwie, pH ok. 7,2–7,4, o znacznej lepkości, w odczynie Ropesa tworzy się zbity strąt; zawartość glukozy i białka nie różni się od stężenia tych składników w płynie prawidłowym. Liczba komórek nie przekracza zwykle 2000/mm3, a odsetek granulocytów obojętnochłonnych jest niższy niż 25%.
Płyn niezapalny towarzyszy zwykle zmia- nom zwyrodnieniowym w stawach, artro- patiom pourazowym, wyjątkowo występuje w przebiegu tocznia rumieniowatego ukła- dowego, gorączki reumatycznej i zapaleń stawów związanych z objawami rumienia guzowatego.
Typ II – zapalny płyn stawowy
Płyn jest mętny, może mieć barwę żółtą lub żółtomleczną, pH 7,1–6,8, lepkość jest obniżona odpowiednio do nasilenia proce- su zapalnego, w odczynie Ropesa powstaje kłaczkowaty strąt. Stężenie glukozy jest ob- niżone, stężenie białka wzrasta. Liczba komó- rek wynosi 5000–100 000/μl, obserwuje się przewagę (> 50%) granulocytów obojętno- chłonnych. W zapaleniu stawów wywołanym przez kryształy wykrywa się ich obecność wewnątrz granulocytów obojętnochłonnych lub pozakomórkowo.
Płyn zapalny towarzyszy zmianom stawo- wym w reumatoidalnym zapaleniu stawów, toczniu rumieniowatym układowym i innych uogólnionych chorobach tkanki łącznej, w za- paleniach stawów wywołanych przez kryszta- ły: moczanu sodowego, pirofosforanu wapnia, cholesterolu, w seronegatywnych zapaleniach stawów z zajęciem kręgosłupa i w reaktyw- nych zapaleniach stawów.
Typ III – septyczny płyn stawowy
Płyn ma wygląd treści ropnej, jest mętny, wy- kazuje znacznie obniżoną lepkość, pH wynosi ok. 6,6, stężenie glukozy jest znacznie obni- żone, stężenie białka osiąga wartości powy- żej 5,6 g/dl. Liczba komórek może wzrosnąć nawet do 200 000/μl, przeważają wśród nich (> 75%) granulocyty obojętnochłonne. Podej- rzenie zakażenia bakteryjnego w stawie jest wskazaniem do wykonania posiewu płynu. Badaniem wstępnym może być ocena rozma- zu płynu barwionego metodą Grama.
Jak już podkreślono, badanie płynu ma de- cydujące znaczenie w rozpoznawaniu zapaleń stawów wywołanych przez zakażenie bakte- ryjne oraz przez kryształy. Brak oceny płynu stawowego wyklucza możliwość szybkiego rozpoznania tych chorób oraz wdrożenia od- powiedniego leczenia.
Wybrane choroby reumatyczne i ich charakterystyka laboratoryjna
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
aCCP – przeciwciała przeciw cyklicznemu cytrulinowanemu peptydowi, ANA – przeciwciała przeciwjądrowe, ANCA – przeciwciała przeciw cytoplazmie neutrofilów, RF – czynnik reumatoidalny
Nasilenie niedokrwistości jest proporcjonalne do aktywności procesu chorobowego. Nadpłytkowość jest wykładnikiem dużej aktywności procesu zapalnego w przebiegu RZS. Leczenie modyfikujące zwykle prowadzi do normalizacji parametrów sugerujących niedokrwistość. Wysokie miano czynnika reumatoidalnego sugeruje dużą aktywność kliniczną choroby, a u chorych z objawami pozastawowymi RZS zawsze stwierdza się RF.
Przeciwciała aCCP są swoiste dla reumatoidalnego zapalenia stawów, a ich swoistość wynosi 98%, jeśli obecne są wspólnie z czynnikiem reumatoidalnym. Mogą występować na wiele lat przed pojawieniem się objawów klinicznych. Stężenia składowych dopełniacza pozostają zwykle w zakresie wartości prawidłowych lub są nieco podwyższone; wyjątek stanowi ostry przebieg reumatoidalnego zapalenia naczyń krwionośnych, w którym stwierdza się niskie ich stężenie.
ANA – przeciwciała przeciwjądrowe, RF – czynnik reumatoidalny.
Spondyloartropatie seronegatywne:
Do spondyloartropatii seronegatywnych należą: zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów, reaktywne zapalenie stawów, zapalenie stawów w przebiegu zapalnych chorób jelita grubego oraz spondyloartropatie niezróżnicowane. Wspólną cechą tych chorób jest zapalenie stawów kręgosłupa oraz występowanie antygenu HLA-B27. Termin „seronegatywne” oznacza, iż w surowicy chorych nie ma czynnika reumato- idalnego klasy IgM.
ANA – przeciwciała przeciwjądrowe, aCCP – przeciwciała przeciw cyklicznemu cytrulinowanemu peptydowi, RF – czynnik reumatoidalny
Piśmiennictwo
Białkowska-Puszczewicz G., Puszczewicz M. Analiza płynu stawowego, [w:] Wielka Interna, tom: Reumatologia, M. Puszczewicz (red.). Medical Tribune, 2010.
Cantini F., Niccoli L., Nannini C., Kaloudi O., Bertoni M., Cassarà E. Psoriatic arthritis: a systematic review. Int J Rheum Dis 2010; 13 (4): 300–317.
Deckeker J.L. Glossary Subcommittee of ARA Committee on Rheumatologic Practice: American Rheumatism Association nomenclature and classification of arthritis and rheumatism. Arthritis Rheum 1983; 26: 1029–1032.
Kołczewska A. Współczesne metody leczenia osteoporozy. Przew Lek 2007; 3: 72–80.
Moder K.G. Use and interpretation of rheumatologic tests: a guide for clinicians. Mayo Clin Proc 1996; 71: 391–396.
Nestle F.O., Kaplan D.H., Barker J. Psoriasis. N Engl J Med 2009; 361: 496–509.
Przepiera-Będzak A., Brzosko M. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, tom: Reumatologia, M. Puszczewicz (red.), Medical Tribune Polska, Warszawa 2011, 249–254.
Rudwaleit M., van der Heijde D., Landewe R. i wsp.
The development of Assessment of SpondyloArthritis International Society Classification criteria for axial spondyloarthritis (part III): validation and final selection. Ann Rheum Dis 2009; 68: 777–783.
Nasz serwis internetowy używa plików Cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień dla plików Cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w Polityce plików Cookies.